Parkinson Hastalığının Belirtileri Nelerdir? | Blog Demans

Parkinson Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Parkinson hastalığı, motor sistem hastalıkları arasında yer almaktadır. Beyinde dopamin üreten hücrelerin ölmesi sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Parkinson sürekli olarak ilerleyen ve durdurulamayan bir hastalıktır.

Parkinson Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Parkinson hastalığının belirtileri arasında titreme semptomu en belirgin olanıdır. Titreme, parkinson hastalarının neredeyse yüzde 80’inde bulunmaktadır. Titreme çoğunlukla elde veya ayakta olmaktadır. Duruma bağlı olarak tek parmak bile titreyebilirken, zaman zaman hastanın dili hatta çenesi bile titremektedir. Parkinson hastaları çoğu zaman sinirli ve gergin oldukları durumlarda ve zihinsel faaliyetleri yaparken titreme sorunu ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Parkinson hastalarında katılık veya sertlik çoğunlukla el, dirsek, ayak bileği veya diz eklemlerinde yer alan pasif hareketlerde saptanmaktadır. Hastalar bu kas sertliğini zaman zaman batma hissi, kramp veya ağrı şeklide hissetmektedirler.

Parkinson hastalarının hareketlerinde bir yavaşluk söz konusudur. Bu yüzden hastalar günlük ihtiyaçlarını giderirken oldukça uzun süreler geçirmektedirler. Bu yüzden parkinson hastalığının belirtileri arasında yavaş yürüme de yer almaktadır. Aynı zamanda eklemlerin hareket açıklığında azalma meydana gelmektedir.

Hastaların hareketleri her ne kadar yavaş olsa bile, kas güçleri yerindedir. Parkinson hastalar duruş açısından öne doğru eğik dururlar. Bu durum yürürken daha da belirgin olmaktadır. Parkinson hastaları, ayaktayken veya yürürken her iki kollarını dirsekten bükmektedirler. Ayrıca bir diğer belirti ise konuşmalarındaki bozukluktur. Parkinson hastalarının yüzde 50’sinde konuşma problemi olmazken, kimi hastalar yumuşak tonda ve sakin bir havada konuşmaktadırlar.

Parkinson Hastalığının Tedavisi

Günümüzde parkinson hastalığı için kesin bir tedavi yöntemi mevcut değildir. Bazı ilaçlar beyinde ölen dopaminleri tekrardan canladırmaya çalışır veya onları taklit eder. Bunlara L – dopa ve dopamin agonistleri denmektedir. Ayrıca bazı ilaçlar da dopaminlerin kimyasal yollarla parçalanmasını engelleme görevini üstlenir ve böylece dopaminlerin etkisi uzun süre devam eder. Buna ise COMT inhibitörlerini örnek verebiliriz. Fakat bilim insanları son yıllarda yaptıkları çalışmalar ile E vitaminin hastalığı yavaşlattığı ve C vitaminin L – dopa’nin etkisini arttırdığını gözlemlemişlerdir. Parkinson Hastalığının Tedavisi, eğer ilaçlar tedaviye bir olumlu bir etki göstermezse, uzmanlar cerrahi yöntemlere başvurmaktadır.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir