Parkinson Hastalığının Belirtileri Nelerdir? | Blog Demans

Parkinson Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Parkinson hastalığı hem kişinin ruh halinde hem de bedensen hareketlerinde etkili olan dopamin üretimini durdurarak, kişinin yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Parkinson hastalığının tedabisi hastalığın sadece ilerlemesini yavaşlatmaktadır. Günümüzde hala parkinson hastalığına kesin bir çözüm bulunmamıştır. Zaman zaman beynin çeşitli bölgelerine cerrahi müdahaleler gerekebilmektedir. Bu yazımızda en belirgin parkinson hastalığının belirtilerini sizler için listeledik. Bu belirtiler zamanla gelişir ve başlangıç evresinde fark edilmesi zordur. Fakat parkinson hastalığı tedavisi için erken tanı oldukça önemlidir.

Parkinson Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Parkinson hastalığının belirtileri, hastayı hem fiziksel hem de ruhsal olarak olumsuz yönde etkilemektedir. Beyindeki dopamin miktarı azaldıkça parkinson hastalığının da semptomları artmakta ve daha şiddetli hale gelmektdir. Parkinson hastalığının belirtileri hastadan hastaya göre değilmektedir. Parkinson başlangıç evresi belirtileri özellikle sadece vücudun tek bir tarafını etkilerken, ileri safhalarda vücudun tümü etkilenmektedir.

Titreme

El ve ayak parmaklarında titremeler, ellerin titremesi, çene, dudak ve dilin titremesi parkinson hastalığında görülen en genel semptomlar arasında yer almaktadır. Fakat bilinmelidir ki, her el titremesi, parkinson hastalığının belirtisi olmayabilir. Özellikle ağır kaldırdıktan, kolu aşırı zorladıktan veya kullanılan ilaçların yan etkilerinden dolayı ellerde ve kollarda titreme meydana gelebilir.

Hareketlerin Yavaşlaması

Hareketlerin yavaşlaması, veya diğer bir adıyla bradikinezi, parkinson hastalarında görülen ve hastaların basit fiziksel aktivitelerini yapmalarına engel olan ve süresini uzatan bir semptomdur. Mesela bradikinezi semptomunda hastalar yürürken daha küçük adımlar atarlar. Ayrıca hastalar yürürken ayaklarını sürterek yürümektedirler.

Konuşmada Değişimler

Parkinson belirtileri arasında sadece titreme değil konuşma da değişimler de yer almaktadır. Genelde konuşmada değişimler hastalığın ileri safhalarında görülmektedir. Hastaların konuşmalarındaki değişimler özellikle normalden hızlı veya alçak bir şekilde konuşmak olarak fark edilir. Bunu, konuşurken mimik kullanamama takip eder.

El Yazısında Küçülme

El yazısındaki değişimler parkinson hastalığının belirtileri arasında yer almaktadır. Parkinson hastaları yazı yazarken harfleri daha küçük yazarken, kelimeleri de birbirine yakın yazmaktadır. Fakat bu durum yaşın ilerlemesi ile eklem ağrıları ve görme bozukluklarının bir belirtisi de olabilir. Fakat bu semptom parkinson hastalarında birden bire meydana gelmez.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir