Huntington Hastalığı Nedir? | Blog Demans

Huntington Hastalığı Nedir?

Çok alışık olmadığımız hastalıklardan biri olan huntington hastalığı nedir, hastalığın hangi evresinde nasıl belirtiler görülür, bu konuda bilgi alabilirsiniz. Huntington hastalığı davranışsal bozukluk, zihinsel, resim ve kontrol edilmeyen hareketlerin yaşandığı ilerleyici genetik ve nadir görülen hastalıklardan bir tanesidir. Sinsi bir ilerleyişe sahiptir ve kalıtsal bir hastalık olarak bilinmektedir. Kusurlu gene sahip olan herkesin bu hastalığa yakalanması kaçınılmaz olur.

Huntington hastalığının son evrelerinde hastalar tamamen bakıma muhtaç hale gelirler ve özellikle aile üyesi tarafından korunmaya muhtaçtır. Hem kadınlarda hem de erkeklerde aynı oranda görüldüğü bilinen bu hastalık ebeveynlerden birin de ortaya çıktıysa çocuğun aynı hastalığa yakalanma olasılığı da %50 oranındadır. Yani kusurlu gene sahip herkeste hastalık belirtileri ortaya çıkacaktır ve hastalık ilerledikçe anksiyete, depresyon, davranış bozuklukları ve kişilik değişiklikleri ortaya çıkar.

Huntington Hastalığı Belirtileri?

Huntington hastalığı nedir belirtileri nelerdir? diyorsanız bu belirtiler kişiden kişiye değişebilmektedir. Hastalarda en sık ortaya çıkan ve ortak belirtiler arasında anksiyete, depresyon, kişisel ve davranışsal değişiklikler görülmektedir. Hastaların %90’ında alt uzuvların yüzün ya da gövdenin silkinme şeklinde istemsiz hareketlerinden oluşur. Hastalığın sıklıkla kontrol edilemez dans eder gibi bir hareket ile kıvranması, dönmesi ve bükülmesi nedeniyle bu ismi almıştır. Çünkü hastalığında duygusal durumda ve hareketlerde ciddi değişiklikler ortaya çıkar. Herhangi bir farklılık hissettiğinizde hekiminize danışarak bu hastalığın tanısı ve tedavisi ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Erken tedavi yöntemleri sayesinde hastalığın ilerleyişini yavaşlatabilirsiniz.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir