Dopamin Nedir Ne İşe Yarar? | Blog Demans

Dopamin Nedir Ne İşe Yarar?

Dopamin Nedir Ne İşe Yarar

Vücutta üretilen ve doğal olarak bulunan kimyasal bir maddedir. Beyinde üretilen dopamin kişinin duygusal tepkilerini ve hareketlerini gerçekleştirilmesinde önemli bir role sahiptir. Kişinin hem fiziksel hem de zihinsel sağlığının sürdürülebilir olmasında özel bir yere sahiptir. Dopamin nedir ne işe yarar diyorsanız öncelikli olarak beyin reseptörlerin de herhangi bir problem sebebiyle ortaya çıkabilecek problemler de parkinson ve depresyon başta olmak üzere mental hastalıklar eksikliğe yol açılabileceği bilinmektedir. Dopamin eksikliği tedavisinde genellikle dopamin içeren ilaçlar önerilir. Düzenli, egzersiz, protein tüketimine özen göstermek şeklinde pek çok tedavi yöntemi uygulanır. Dopaminin eksik salgılanması, mental hastalıklara sebep olurken fazla salgılanması da zarar verir. Dopaminin baskılayıcı ve antidepresan gibi ilaçların sürekli ve düzenli olarak kullanılması kişinin yüksek dopamin seviyesini dengede tutmak mümkün hale gelebilir.

Dopamin Salgılanması Neye Bağlıdır?

Dopamin ismi ile bilinen beyin ve sinir arasında sinyal iletimi sorunlu olduğu nörotransmitter görevi görmektedir. Aktif olduğunda nöronlar tarafından çok küçük bir kısmı salgılanır dopamin salınımı ile ilgili ve görevli olan bazı nöronlar bazen yalnızca antidepresan kullanımı ile daha aktif bir şekilde kullanılır. Ruh hali, depresyon, hafıza konsantrasyonu, uyku, öğrenme gibi motor kontrol sistemleri yani yaşamı direkt etkileyen pek çok fonksiyon sistem tarafından dopamin salınımını normal seviyede olmasıyla mümkün olur. Vücutta bulunan en önemli kimyasallardan biri olmasının nedeni budur.

 

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir