Demans Olmak Ne Demek ? | Blog Demans

Demans Olmak Ne Demek ?

Demans olmak ne demek konusunda sizlere bu yazıda detaylı bilgi vereceğiz. Demans hastalığı belirli bir yaş üzerindeki insanların hayatını olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Demans hastalığı, hafıza, dil, dikkat gibi insan yaşamını etkileyen unsurlarda hasarlar yaratmaktadır. Demans hastalığı zamanla maalesef ilerleme göstermektedir. Bu hastalık Alzheimer ile karıştırılsa da aslında farklı hastalıklardır. Alzheimer nedeniyle Demans oluşmaktadır. Yani Alzheimer’ın ilerlemiş hali Demans hastalığıdır. Demans hastalığının neden olduğu etkiler sebebiyle hasta yemek yeme, yıkanma gibi kişisel yapması gereken şeyleri yapamaz ve başkasının yardımını almak zorunda kalır. Vücudun yaşlanması sebebiyle demans hastalığının belirtileri bazı hastalarda görülebilir fakat her yaşlı insan demans hastası değildir.

Demans Hastalığının Tedavisi Var Mıdır ?

Demans hastalığının kesin bir tedavisi maalesef bulunmamaktadır fakat onlara karşı anlayışlı olmanız iyi hissetmelerini sağlayabilir. Demans hastalığının bitsel bir tedavisi de maalesef mümkün değildir. Konuda uzman kişilere danışılmadan ilaç kullanmamalı ve dikkatli olunmalıdır. Demans hastalığının son evresi oldukça zor bir evredir. Kişi tamamıyla hiçbir işini göremez ve başkalarına muhtaç şekilde yaşar. Yaşlı insanların her gün bu hallerine tanık olmak hiç kolay değildir. Hastalığın belirtileri de oldukça açık, anlaşılırdır. Bu belirtiler ; konuşmada zorluk çekme, moral bozukluğu ve güven kaybı, yaşanan olayları takip edememe, ani duygu değişimleri, aynı soruları tekrar sorma ihtiyacı ve bunun gibi oek çok davranış olarak sıralanabilir.

Demans Hastalığının Çeşitleri

Demans hastalığının bilinen 5 adet çeşidi vardır. Bu hastalıklar ; Alzheimer, Vasküler Demans, Lewy Cisimli Demans, Parkinson ve karışık demans olmak üzeredir. Alzheimer, demans ile oldukça karıştırılmaktadır. Alzheimer ve Demans arasındaki farkı ancak bu konuda uzman olan kişiler anlayabilirler. Vasküler demansın ise nedeni felç ya da inme olabilir ve bu da demans hastalığına yol açmaktadır. Lewy Cisimli Demans hastalığı bulan kişinin adını alır ve diğerlerinden farklı olarak diğerlerinden daha erken yaşlarda da görülebilmektedir. Parkinson ilk 10 yıl bunama şeklinde ilerle. Karışık Demans, iki demans türünün birleşme ile oluşur. Demans tedavisi olmadığı gibi çeşitlerinin de tedavisi yoktur.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir