Demans Nedir? | Blog Demans

Demans Nedir?

Demans veya bir diğer adıyla bunama, davranışsal ve bilişsek işlevlerde gerilemeye yol açan ve entelektüel yetenekleri azaltan rahatsızlıktır. Demans, hem yaşa hem de sosyal statülere göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca demans hastalığı, günlük faaliyetleri yerine getirme ve davranış yetilerini olumsuz yönde etkilemektedir. Demans aynı zamanda, hafıza, düşünme, dikkat ve dil becerilerinde olumsuz etkilere yol açmaktadır.

Demans hastalığı, genellikle beyinde yer alan sinir hücrelerinin birbirleri arasındaki veri akışını yavaşlatma veya sinir hücreleri arasındaki bağlantının ölmesi sonucunda ortaya çıkar. Demans sürekli bir ilerleme gösterir. Bu yüzden hastalık, hastanın beyninde sürekli yayılır ve belirtiler sürekli olarak artar.

Demans Hastalığı Son Evresi

Demans toplam 7 evreden oluşur. Hastalığın ilk evresinde bilişsel bir bozukluğa rastlanmaz. Dördüncü evreden sonra belirtiler gittikçe artar. Dördüncü evrede hastada, sosyal olarak geri çekilme, yanıt verememe, huysuzluk gibi belirtiler baş gösterir. Beşinci evre birçok doktor tarafından orta dereceli demansın başlangıcı olarak gösterilir. Bu evrede hasta tek başına giyinme veya duş alma gibi aktivitelerini yardım almadan gerçekleştirememktedir. Hastalığın son evresi olan yedinci evreye uzun dönem demans denir. Bu dönemde hastalarda motor yetenekler tamamen kaybolur. Yardım almadan konuşamazlar veya yürüyemezler.

Alzheimer ve Demans Nedir?

Demans veya bunama, yazının başında bahsettiğimiz gibi beyindeki hücrelerin tahribatına yol açan bir beyin hastalığı olarak geçmektedir. Demans ile Alzheimer halk arasında sürekli karıştırılmaktadır. Alzheimer sadece demansa sebep olan bir hastalıktır.

Demans Çeşitleri

Demans hastalığının tıpta birçok çeşidi vardır.

Vasküler Demans
Geçirilen bir felç veya inme sonucunda beyinde yer alan hasarlar sonucunda ortaya çıkan hastalıktır. Vasküler demans hastaları kötü kararlar alırlar ve kişisel organizsyon konusunda sıkıntı yaşarlar. Ayrıca sürekli bir kafa karışıklılığı içindedirler.

Hidrosefali
Beyinde biriken sıvılardan dolayı ortaya çıkar. Yürüme, ve denge problemleri en belirgin sonuçlarıdır. Ayrıca hastada davranış problemleri görülebilir.

Parkinson
Sİnir sisteminin bozulmasından dolayı ortaya çıkan parkinson rahatsızlığından yaklaşık 10 yıl sonra demans belirtileri başlamaktadır.

Karışık Demans
Vasküler demans ve Alzheimer rahatsızlıklarının aynı anda görülmesi sonucunda ortaya çıkan bir demans çeşididir.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir