Demans Ne Demek? | Blog Demans

Demans Ne Demek?

Demans; unutkanlık başta olmak üzere özellikle orta yaş ve yaşlı sınırında kişilerde sıklıkla ortaya çıkan hastalıkların ortak adıdır. Farklı rahatsızlıklara bağlı olarak da baş gösterebilir. Bunama olarak da halk arasında adlandırılmaktadır. Demans ne demek, nasıl oluşur, neden oluşur, demans türleri nelerdir, görülme sıklığı nedir? Şeklinde konularda yazımızın içeriğinden bilgi alabilirsiniz.

Demans sosyal hayatı kısıtlayan, hafızayı ve düşünme becerisini engelleyen bir semptom olarak görülmektedir. Bu sorun tek bir hastalığı içermemektedir. Pek çok türü vardır. En sık görülen türü ise alzheimer demansıdır. Demansların yaklaşık %60-%80’i oranından sorumludur. Bir diğer bölümü inme sonucunda ortaya çıkan vasküler demanstır.

Demansın en önemli nedeni beyin hücrelerinin zarar görmesidir. Oluşan bu etki nedeniyle beyin hücreleri arasında iletişim kurma problemi ortaya çıkar. Beyin hücreleri birbiriyle iletişim kurma yeteneklerini kaybediyor. Duygu, davranış ve düşünme konusunda olumsuz etki oluşturuyor.

Demans ne demek sorusunu cevapladıktan sonra demans türlerini inceleyebiliriz. Pek çok demans türü bulunmaktadır. Ortaya çıkan hasar tipleri ile ilişkilendirilen isimler yer alır. Alzheimer hastalığı beyin hücrelerinin bazı bölümlerinde protein seviyesinin yüksek düzeyde olması ile ortaya çıkar. Beyin hücrelerinin sağlıklı kalmasını ve iletişim kurmasını protein fazlalığı zorlaştırır. Hipokampus ismi ile bilinen beyin bölgesinde öğrenme ve hafıza merkezi yer almaktadır. Bu bölgede ortaya çıkan problemler nedeniyle alzheimer hastalığı görülür. Bugün Dünya üzerinde 50 milyon civarında demans hastası olduğu bilinmektedir. Bu hastaların yüzde altmışı düşük ve orta gelirli ülkelerde yer alıyor. Bu nedenle yaşam kalitesi ve beslenme bu hastalığın ortaya çıkmasında etkili bir konudur.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir