Alzheimer Hastalığı Genetik mi? | Blog Demans

Alzheimer Hastalığı Genetik mi?

Alzheimer son yılların en çok duyulan yaşlılık hastalıkları arasında yer almaktadır. Ancak 50’li yaşlara kadar hiçbir bulgusu veya hastada şüphelenmeye gerektirecek bir durum olmamasına rağmen aile hikayesinde yani genetik faktörler arasında risk oluşturan genler bulunuyorsa alzheimer hastalığı ortaya çıkabilmektedir. Hastalığın 1. derecede ilerleyişi durdurulmamaktadır. Hasta öyküsünde 1. derece yakınlarında alzheimer hastalığı bulunuyorsa sağlıklı bireylerinde bu hastalığa yakalanma olasılığı diğer bir bireye göre iki kat daha fazladır. Ancak hastalar incelendiğinde oranının yüzde bir olduğu da ortaya çıkıyor. Yani 100 alzheimer hastasından yalnızca bir tanesi genetik geçişli olarak algılanmaktadır. Bu durum klinik testlerle kanıtlanmıştır ve alzheimer hastalığı genetik mi sorusuna bu şekilde cevap verebilmek mümkün olacaktır. Ailesinde alzheimer hikayesi bulunan hastalarda bu hastalık daha erken yaşta başlayabiliyor ve hızlı ilerleme kaçınılmaz oluyor.

Genetik Geçişli Alzheimer Hastaları Nasıl Tedavi Edilir?

Alzheimer hastalığının ortaya çıkması yaşa göre sınıflandırılabilir. Bu hastalık için sınır 60 yaş olarak belirlenmiştir. Ancak bunun öncesinde ortaya çıkan vakalar erken başlangıçlı olarak kabul edilmektedir. 30 yaşında da bu hastalığa yakalananlar bulunmaktadır. Ancak 55 yaşında ilk semptomun olduğunu gösteren hastalarda aynı grupta yer alır. Yapılan araştırmalara göre alzheimer hastalığından üç gen sorumludur. Bu genlerin etkisiyle belirli bir yaşa gelinceye kadar hasta da hiçbir belirti ortaya çıkmazken birden hastalığın seyri ve semttom olarak görülmeye başlar.

 

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir